Kitap Başvuruları

Kitap başvurusunda bulunmak için kayıtlı iseniz giriş yapmalı, değilseniz kayıt olmalısınız: Giriş | Kayıt

Kitap Başvurusu Kontrol Listesi

Yazarların, yayımlanmasının değerlendirilmesi amacıyla Oku Okut Yayınları’na gönderecekleri kitap çalışmalarının aşağıdaki maddelere uygunluğunu kontrol etmeleri gereklidir.
 • Gönderi daha önce yayınlanmamış veya değerlendirilmek üzere başka bir basına sunulmamış (veya Editöre Yorumlar bölümünde bir açıklama yapılmamıştır).
 • Kitap metni, Oku Okut Yayınları Kitap Formatına uyarlanmıştır. KİTAP FORMATINI İNDİR
 • Gönderim dosyası Microsoft Word dosya biçimindedir.
 • Varsa, kaynakçadaki eserlere URL ve DOI eklenmiştir.
 • Metin, Yazar Rehberi'nde belirtilen şekilsel özelliklere uyularak hazırlanmıştır.

Yazar Rehberi

Oku Okut Yayınları, akademik yazım ve kaynak gösteriminde İSNAD Atıf Sistemi’nin kullanılmasını benimsemiştir.

Oku Okut Yayınları Kitap Formatı (Word)

Telif Hakkı Devir Sözleşmesi (Word)

Tezlerin Kitaplaştırılma Sürecinde Yapılması Gerekenler

 1. Kitabınızın içeriğine uygun, kısa, dikkat çekici isim önerilerini belirlemeniz önemlidir.
 2. Atıf ve kaynak gösteriminde İSNAD Atıf Sistemi’ne uyulması gereklidir.
 3. Tezin tamamlanmasından sonra yapılan yayınların tez kitaplaştırılırken değerlendirmeye
 4. alınması tercih edilir.
 5. Kullanılan tezler kitap olarak basılmışsa kitap tercih edilmelidir.
 6. Atıf ifadelerinde “müellifimiz” yerine “müellif” gibi ifadelerin kullanımı tavsiye edilir.
 7. “Tezde”, “tezimizde”, “tezimizin” gibi eserin tez haline atıf yapılan ibareler çıkarılmalı veya değiştirilmelidir.”
 8. Önsözde, “Bu kitap … tarihinde … ‘da yaptığımız … başlıklı doktora tezimize dayanmaktadır.” şeklinde etik beyanda bulunulmalıdır.
 9. Dipnotlardaki gereksiz bilgiler tasfiye edilmeli. Gerekli alıntılar/bilgiler metin içine alınmalı.
 10. Giriş ve bölüm başlıklarında sadece “Giriş” değil “Giriş Metodolojik Çerçeve”, İkinci Bölüm Esmâ-i Hüsnânın Anlaşılması” gibi başlıklar kullanılmalıdır.
 11. Önsöz ve sonuç bölümleri, tezin kitaplaştırılmış haline göre güncellenir. Sonuç bölümünün, içeriği ve varılan sonuçları özetleyici şekilde yeniden yazılması tercih edilir.
 12. Tez formatının gereği olan ayrıntılı başlıklandırma sadeleştirilerek daha akıcı ve derli toplu bir hale getirilmelidir. Metinde ve içindekilerde altbaşlıklarda tasfiyeye gidilmesi önerilir.

Açık erişim olarak kitap yayınlamanın maliyeti nedir?
Okurlar açık erişim kitaplara ücretsiz olarak erişilebilirler ancak kitapların üretilmesi tamamen ücretsiz değildir. Oku Okut Yayınları'nın yayın, hakemleme ve dizgi süreci, diğer bilimsel yayınevlerininden farklı değildir. Bu nedenle, yayınla ilgili maliyetler benzerdir. Yazardan yayın sonrasında; kitabın dizgisi, kapağının tasarımı, DOI tashisi ve İngilizce özetin uzman okumasının yaptırılmasında ortaya çıkan masraflar için toplam  750 TL ücret alınır. Bilimsel bir kitap üretmenin ortalama maliyetleri hakkında faydalı bir rapor için bk. “Açık Erişim Kitap Yayımlanmasının Maliyetleri: Şeffaf Bir Metodolojiye Doğru”.

Gizlilik Bildirimi

Oku Okut Yayınları web sitesine kayıt ve girişte kullanılan kullanıcı adı ve e-posta adresleri, yalnızca bu yayınevinin belirtilen amaçları için kullanılacak ve başka herhangi bir amaçla kullanılmayacak veya başka bir tarafa sunulmayacaktır. 

Oku Okut Yayınları editör ekibi ve personeli, bu yayını yayınlama ve geliştirme çalışmalarına rehberlik etmek için kullanıcı verilerini kullanır. OMP yayın platformunun geliştirilmesine yardımcı olacak veriler, makale metrikleri gibi uygun istisnalar dışında, geliştiricisi Public Knowledge Project ile anonimleştirilmiş ve toplu bir biçimde paylaşılabilir. Veriler, Oku Okut Yayıncılık veya PKP tarafından satılmayacak veya burada belirtilen amaçlar dışında kullanılmayacaktır. bk. Kişisel Verileri Koruma Politikamız