Yazarlara Bilgi

Oku Okut Yayınları, Türkiye'de kurulmuş bir açık erişim yayınevidir ve Sosyal bilimler alanında açık erişimli, gayri ticari bilimsel yayıncılık yapmaktadır (ISBN Prefix: 978-605-74416).

Oku Okut Yayınlarına, yayımının değerlendirilmesi için kitap başvurusunda bulunmayı düşünüyorsanız Yayınevi Hakkında bağlantısından yayınevinin yayın politikası ve Yazar Rehberi'ne ulaşabilirsiniz. Yazarlar yayınevine gönderi yapmadan önce üye olmalı, zaten üye ise giriş yapmalıdır. Gönderi işlemi Üye Giriş bağlantısı aracılığıyla 5 basamakta yapılır.

Oku Okut Yayınları, akademik yazım ve kaynak gösteriminde İSNAD Atıf Sistemi’nin kullanılmasını benimsemiştir.

Açık erişimde yayınlama, çalışmamı kötüye kullanıma açık hale getirir mi?
Oku Okut Yayınları, yazarların ve editörlerin çalışmalarının telif hakkını elinde tutmalarına izin verir. Tüm yayınlarımızı Creative Commons lisansı altında yayınlıyoruz. Creative Commons, en başından beri açık hareketi çevreleyen konuşmalara dahil oldu. Lisansları birçok açık erişim materyalini korumak için kullanılır. Oku Okut  Yayınları, Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0) kapsamında lisanslanmıştır.

Açık erişim kitap yayınlamanın maliyeti nedir?
Okurlar açık erişim kitaplara ücretsiz olarak erişilebilirler ancak kitapların üretilmesi tamamen ücretsiz değildir. Oku Okut Yayınları'nın yayın, hakemleme ve dizgi süreci, diğer bilimsel yayınevlerininden farklı değildir. Bu nedenle, yayınla ilgili maliyetler benzerdir. Yazardan kitap dizgi ücreti ve özel kapak tasarım ücreti alınır. Bilimsel bir kitap üretmenin ortalama maliyetleri hakkında faydalı bir rapor için bk. “Açık Erişim Kitap Yayımlanmasının Maliyetleri: Şeffaf Bir Metodolojiye Doğru”.

Yayın Planlama

Kitap başvuruları, gönderilme sırasına göre işleme alınır. Çalışmalar, Oku Okut Yayınlarının vizyon, misyon ve kapsamına uygunluğu açısından makul bir süre içinde yayın kurulu tarafından gözden geçirilecektir. Bir karar verildikten sonra, e-posta ile bildirim alacaksınız.

Telif Hakkı Bildirimi
Yazarlar, Oku Okut Yayınları'na diğer tüm hakları saklı tutarken ilk yayın, gösterim ve dağıtım hakkını münhasır olarak verir. Tüm Oku Okut Yayıncılık yayınları, Creative Commons CC-BY-NC lisansı altında yayınlanır.

Yeni Başvuru

Yeni bir kitap başvurusu yapabilmeniz için kayıt olmanız ve oturum açmanız gerekecektir. Ardından,  Yeni Kitap Başvurusu sekmesine tıklayabilirsiniz.