Açık Erişim Politikası

Oku Okut Yayınları, 5 Şubat 2021 tarihinde Oku Okut Derneği tarafından sosyal ve beşerî bilimler alanına ilişkin araştırma, derleme ve çeviri türü eserleri yayımlamak üzere kurulmuştur.

Oku Okut Yayınları; açık erişimli, gayri ticari, bilimsel yayıncılığı benimsemiştir. Başvuru sonrasında yapılan incelemelerde ve Yayın Kurulu’nca alınan kararda yayımı uygun görülen çalışmalar, e-kitap formatlarında ücretsiz olarak okuyucularımızla buluşturulmaktadır.

Oku Okut Yayınları; uluslararası yayıncılık standartları ve etik prensipleriyle uyumlu, yüksek kalitede kitapları açık erişimli olarak yayımlayarak sürekli genişleyen bilimsel bilginin yayılmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Yazarlar, Oku Okut Yayınları tarafından yayımlanan çalışmalarının telif hakkına sahiptirler ve çalışmaları Creative Commons Atıf-GayrıTicari 4.0 Uluslararası (CC BY-NC 4.0) olarak lisanslıdır. Creative Commons Atıf-GayrıTicari 4.0 Uluslararası (CC BY-NC 4.0) lisansı, eserin ticari kullanım dışında her boyut ve formatta paylaşılmasına, kopyalanmasına, çoğaltılmasına ve orijinal esere uygun şekilde atıfta bulunmak kaydıyla yeniden düzenleme, dönüştürme ve eserin üzerine inşa etme dâhil adapte edilmesine izin verir. Okuyucular, orijinal çalışmaya tam olarak atıfta bulunmak ve ticari amaçlar için olmamak koşuluyla, kitapları indirebilir, kopyalayabilir, paylaşabilir ve değiştirebilirler.

Bilimsel yayın telif hakkı yazara aittir; Editöryal telif hakkı Oku Okut Yayıncılık'a aittir. Yeniden basımlardaki telif hakkı, çalışmanın dijital versiyonunu CC-BY-NC lisansı altında açık erişim sağlamak için Oku Okut Yayınları'na verilen izinle orijinal telif hakkı sahibine aittir.

Çalışmalar EPUB ve PDF formatında sunulacaktır.

OAI: https://yayin.okuokut.org/index.php/okuokut/oai

OAI-PMH Registration Record: https://www.openarchives.org

 

Açık erişim yayıncılık nedir?
Oku Okut Yayınları, sosyal bilimlerde ve beşeri bilimlerde uygulandığı gibi, altın açık erişime kendini adamıştır. Altın AE, bir yayının kayıt versiyonuna ücretsiz, anında ve kalıcı çevrimiçi erişimdir. Tüm kitaplarımız çevrimiçi olarak okunabilir veya ücretsiz PDF olarak indirilebilir. Erişim taahhüdümüz, basılı ve diğer dijital sürümlerin fiyatlandırmasını da etkiler. Yayınlarımızı ve yazarlarımızın haklarını korumak için tüm materyalleri Creative Commons lisansı altında yayınlıyoruz.

Açık erişimde yayınlama, çalışmamı kötüye kullanıma açık hale getirir mi?
Oku Okut Yayınları, yazarların ve editörlerin çalışmalarının telif hakkını elinde tutmalarına izin verir. Tüm yayınlarımızı Creative Commons lisansı altında yayınlıyoruz. Creative Commons, en başından beri açık hareketi çevreleyen konuşmalara dahil oldu. Lisansları birçok açık erişim materyalini korumak için kullanılır. Oku Okut  Yayınları, Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International (CC BY-NC 4.0) kapsamında lisanslanmıştır.

Açık erişim kitap yayınlamanın maliyeti nedir?
Okurlar açık erişim kitaplara ücretsiz olarak erişilebilirler ancak kitapların üretilmesi tamamen ücretsiz değildir. Oku Okut Yayınları'nın yayın, hakemleme ve dizgi süreci, diğer bilimsel yayınevlerininden farklı değildir. Bu nedenle, yayınla ilgili maliyetler benzerdir. Yazardan kitap dizgi ücreti ve özel kapak tasarım ücreti alınır (750 TL). Bilimsel bir kitap üretmenin ortalama maliyetleri hakkında faydalı bir rapor için, “Açık Erişim Kitap Yayımlanmasının Maliyetleri: Şeffaf Bir Metodolojiye Doğru” konulu ITHAKA S+R Raporuna bakınız.