Oku Okut Yayınları

Oku Okut Yayınları, 5 Şubat 2021 tarihinde Oku Okut Derneği tarafından sosyal ve beşerî bilimler alanına ilişkin araştırma, derleme ve çeviri türü eserleri yayımlamak üzere kurulmuştur.

Oku Okut Yayınları; Din, Felsefe, Tarih ve Sosyoloji öncelikli olmak üzere Sosyal ve Beşeri Bilimler alanlarında yayın yapmaktadır.

Oku Okut Yayıncılık, yüksek lisans ve doktora tezlerini de yayımlayabilmektedir.  Bu çalışmaların daha geniş kitlelere hitap edecek şekilde revize edilmesi veya başka bir şekilde değiştirilmesi gerekebilmektedir.

Oku Okut Yayınları; açık erişimli, gayri ticari, bilimsel yayıncılığı benimsemiştir. Başvuru sonrasında yapılan incelemelerde ve Yayın Kurulu’nca alınan kararda yayımı uygun görülen çalışmalar, e-kitap formatlarında ücretsiz olarak okuyucularımızla buluşturulmaktadır.

Oku Okut Yayınları; uluslararası yayıncılık standartları ve etik prensipleriyle uyumlu, yüksek kalitede kitapları açık erişimli olarak yayımlayarak sürekli genişleyen bilimsel bilginin yayılmasına katkıda bulunmayı hedeflemektedir.

Oku Okut Yayınları, akademik yazım ve kaynak gösteriminde İSNAD Atıf Sistemi’nin kullanılmasını benimsemiştir.

Yayımlanan tüm kitaplar, 500 kelimelik Türkçe ve İngilizce özeti ile birlikte yayımlanır ve yayınlara DOI atanır.

Yayın Kurulu tarafından yayımlanmak üzere değerlendirilen tüm kitap önerileri, hakem değerlendirme politikamıza uygun olarak iki dış hakem tarafından incelenecektir.

Oku Okut Yayınları, sizlerin de çalışmalarını İngilizce ayrıntılı özeti ile birlikte açık erişim formatında yayımlamaya taliptir.

Kütüphaneler, araştırmacılar ve okurlar; yayınlarımızı PDF formatında kullanabilir, depolayabilir ve özgürce paylaşabilirler.

Oku Okut Yayınları ile neden açık erişimde yayınlamayı seçmeliyim?
Oku Okut Yayınları, açık erişimi ve sunduğu bilginin paylaşımı için birçok fırsatı araştırıyor olsa da üniversite basınının bilimsel, entelektüel ve yaratıcı liyakat çalışmalarını yayınlama misyonuna bağlı kalmaya devam ediyoruz. Kâr amacı gütmeyen statümüz, yazarlara, ne kendilerinin ne de çalışmalarının Basın için mali kazanç sağlamak için kullanılmayacağını ve açık erişim hareketinin orijinal amaçlarını paraya çevirerek kullanmayacağını garanti eder.